Hamsterhiet oppdrett
Hamsterhiet oppdrett, historie og ideologi.
Hamsterhiet oppdrett fikk sitt første planlagte kull i august 2010. På denne tiden var ikke oppdrettet organisert eller planlagt. Og kullene som kom til verden var primært for å bringe mine nydelige barns gener videre. Det var vanskelig å ikke bli hektet, og det har siden den gang bare økt med flere avlsdyr og kull.
Ved juletider 2010 bestod jeg Norsk Hamsterforenings oppdretterprøve, som kun én av tre i Norge og den eneste i Oslo. Et knapt år senere sitter jeg i styret der som nestleder.
Det er mange grunner til at jeg fortsatte med oppdrettet. Én av de er for å avle frem gode hamstere med godt sinnelag og gemytt. Hamstere som gjør seg like bra til avl som kjæledyr til voksne og barn. Det er nysgjerrigheten som driver meg, nysgjerrighet for hva disse søte små kan by på av farger, hårlag, mønster og personligheter. Selvfølgelig er det også basert på ren lidenskap for en utrolig morsom og spennende dyreart som har mye å by på.
Jeg ønsker ikke på noen måte å være en del av et pengestyrt marked, og masseproduksjon av dyr. Hos oss står dyrenes velvære i sentrum og vi har satt våre kriterier ut i fra dette. Med mitt oppdrett ønsker jeg å bidra til en god opplevelse for mennesker som ønsker å ha dyr i livet sitt. Jeg er overbevist om at dyr har en positiv innvirkning på menneskers psyke, og kan bidra til en mer givende hverdag. Samt vil jeg også fremme og høyne hamsterens status i Norge, og bidra til å høyne kvaliteten på dyrene. Da det finnes alt for mye feilinformasjon der ute, samt er det også vanskelig å finne frem riktig og nyttig informasjon. Dette ønsker jeg å gjøre ved å dele og forhåpentligvis inspirere andre mennesker til riktig stell og hold av hamster.
Jeg driver oppdrettet alene, fra egen lomme. Jeg er så heldig å ha en kjæreste som hjelper meg når det trengs. Da med tunge løft, vannskifting og pass når jeg er bortreist. Samt viser både han og svigers mye støtte ved å la meg drive oppdrettet i leiligheten vi leier! Jeg får også hjelp fra min far, som alltid stiller opp med bil om nødvendig. Tusen takk til alle!
Navnet Hamsterhiet er et navn jeg kom frem til i samråd med en annen oppdretter. Det har ingen annen betydning enn at det er navnet på vårt lille hamsterrom i vår leilighet på Karlsrud i Oslo. Både samboeren min og jeg, kaninene og hamsterne trives veldig godt her! Logoen har jeg laget selv.
Kontakt
Lurer du på noe? Om du vil reservere hamster, kjøpe hamster eller kanskje bare har et spørsmål; ikke nøl med å ta kontakt! Ta deg gjerne en titt rundt på denne hjemmesiden for å finne svar. Her kan du lese om kull, stell, kjøp, oss i hamsterhiet og masse mer. Du kan selvsagt også kontakte meg for evt. spørsmål du måtte ha.
E-mail: Hamsterhiet@hotmail.com
Besøksadresse: Kåresvei 12, 1185 Oslo.
Telefon mobil: 45012518
Facebook: Hamsterhiets profil og Hamsterhiets gruppe.
Farger, mønstre og hårlag vi oppdretter på.
Jeg holder mitt hovedfokus på Cream-baserte og Silver-baserte farger. Cream, Ivory, White, Silver grey, Blonde, Mink og Silvermink. Hos oss kommer det både red eyed og black eyed. Andre farger som Black, Silverblack, Golden, Cinnamon, Dove og Silverdove kan dukke opp uplanlagt. Jeg avler kun på langhårete hamstere, med og uten Satin. Samt bruker jeg ingen mønstergener i oppdrettet mitt lenger. Se under “Syrisk hamster” og “Genetikk” i menyen ovenfor, for å se bilder av de forskjellige fargene, mønstrene og hårlagene.
Vårt eget lille hi
Jeg driver oppdrettet mitt i en leilighet på Karlsrud i Oslo. Leiligheten i seg selv er ganske stor, og dette gjør at hamsterne får eget rom, som de må dele med kaninene. Dette rommet kaller vi for Hamsterhiet, eller bare Hiet.
Burene
Til våre fastboende hamstere bruker vi en hjemmelaget løsning, med SAMLA-esker fra IKEA, som ble gjort om til store og fine bur. 130L til våre aktive avlsdyr, og 65L til våre eldre og pensjonerte hamstere. Disse burene er jeg veldig fornøyd med! De er lette å rengjøre, lette å innrede, strør ikke, og de er veldig romslige. Som dere kan se på bildene så har vi løst lokk og ventilasjon på samme måte som vi gjorde på Antonius-systemet vårt. Her har vi skjært ut en del av lokket, og stripset fast gitterdeler. SAMLA-kassene brukes også som fødebur. Da blir 130L-kassen som blivende hamstermor allerede bor i simpelthen innredet til et egnet fødebur.
Vi benytter oss av Antonius staviver fra IKEA, som består av to stk 70-stativer og to stk 120-stativer. Disse rommer tilsammen ti helplastesker (rommer 50-liter, og måler 42 x 55 x 32cm), som brukes som oppbevaring av fôr, flis, allspon, og sand. Samt bruker vi de som barnebur, fødebur og sykebur. Disse er utstyrt med fluktsikre lokk, og med god ventilasjon. Noen av eskene er også utstyrt med løpehjul som sitter fast i selve veggen på innsiden av esken.
I Hamsterhiet bruker vi vanlig sagflis til hunnene, fødebur og barnebur. Hannene får noe som heter allspon, da dette er noe grovere og ikke setter seg i den lange pelsen deres. I hjørnedoene bruker vi kattesand, lys med relativt store klumper. Alle hamsterne får også en skål med noe finere badesand og litt høy i ny og ne. Badesand er viktig for å fjerne oljer og annet skitt i pelsen til hamsteren. I sovehusene har de utvaskete biter av tekstiler.
Mosjon og utetid
Alle våre fastboende hamstere får hver sin løpeball, slik at de ikke skal bli forstyrret av hverandres lukter. Den får de løpe i 4-5 dager i uka, 1 times økter. Da løper de sammen, noe de synes er mer underholdene enn å løpe alene. Samt får de også leketid løst i Hiet, 2-3 dager i uka, 2o-30 min økter. Samt har de alltid tilgang på store hjul.
Stell
Vi er veldig nøye på riktig stell og hygiene i Hamsterhiet! På søndag er dagen der alle burene skiftes og gjøres ordentlig rene. Da skiftes alt av mat og bunnmateriale. Hjørnedoene vaskes og får ny dosand. Da vaskes også det som trengs av sovehus, etasjer, leker etc. Den siste søndagen i månden vaskes alle burene og alt ekstrautstyret fra topp til tå.
Mat og vann
Alle hamsterne får nytt vann hver dag eller annenhver dag, litt avhengig om det er vitaminer i vannet eller ikke. I matskålen får de en blanding av Care+ hamster og Vitakraft Menu hamster, blandet ut med litt forskjellig fra måned til måned. Feks; puffet ris, puffet havre, musli, tørrfôr til katt, fullkorn knekkebrø, fullkorn pasta, fiberplater, fullkorn frokostblandninger, havreflak, diverse frøblandinger etc.
Veggen med plass til fem avlsdyr. To store kasser, og tre mellomstore.

65L SAMLA-kasse fra IKEA


130L SAMLA-kasser fra IKEA.
Avlastningsbord og hamsterunge-seksjon.

Antonius-systemet som våre hamsterunger holder til i.
Slik så det ut hos oss sommeren 2012, da vi hadde opptil elleve fastboende hamstere og mange kull i året.

Flis, allspon, kattesand, badesand, høy og fôr.



